środa, 14 sierpnia 2013

Tarta czekoladowa z kremem waniliowym

„Szczęście.
Proste jak szklanka, jak czekolada albo kręte jak ścieżki serca.
Gorzkie. Słodkie. Żywe.”
Joanne Harris

Tarta czekoladowa z kremem waniliowym

Jeszcze dzisiaj rano ta tarta miała nazywać się: „Tarta z malinami na czekoladowym spodzie”. Ale nie będzie. Piękne, słodkie maliny trafiły do naszego koszyka i pozwoliły zabrać się do domu. Pudełeczko malin było pełne po same brzegi, cudo. Nie przewidziałam tylko, że maliny zauroczą nie tylko mnie, ale i mojego Synka. Zanim się spostrzegłam połowy malin już nie było. Cóż począć, ciasto gotowe, krem gotowy… Malin starczyło akurat na smaczną dekorację, a tatrę posypałam startą czekoladą. Nic to, jak się okazało takie połączenie jest nader smaczne, a i dekoracja pasuje nadzwyczajnie.

Tarta czekoladowa z kremem waniliowym
Tylko cytat trzeba był zmienić. Maliny muszą poczekać jeszcze przez chwilę. Dzisiaj rządzi czekolada. Ciemna czekolada, minimum 60%, starta delikatnie na tarce. Kakao, równie ciemne i gorzkie bardzo. Stąd jak zauważycie do klasycznego przepisu na kruche ciasto, dodałam trochę więcej cukru.
Wszystkie składniki kruchego ciasta szybko zagniatamy. Przed pieczeniem schładzamy minimum pół godziny. Ciasto pieczemy przez około 15 minut w 180 stopniach. Studzimy.

Tarta czekoladowa z kremem waniliowym
Krem waniliowy to zasadniczo serek mascarpone i śmietana. Sam serek byłby zbyt ciężki. Żółtek jak do klasycznego kremu dodać z różnych przyczyn nie mogę. 
Śmietanę ubijamy, dodajemy cukier oraz ekstrakt waniliowy. Ubitą śmietanę łączymy z serem mascarpone. Miksujemy, ale delikatnie, tak, żeby nam się nie zrobiło słodkie masło. Na chodnym (!) spodzie rozsmarowujemy dżem malinowy. Następnie smarujemy kremem, dekorujemy np. malinami i posypujemy startą czekoladą. Podajemy schłodzone.

Tarta czekoladowa z kremem waniliowym
Cóż mogę powiedzieć. Fotograf zrobił zdjęcia i z miejsca zjadł dwa kawałki. Smakowało. Bardzo. Smakowały również ciasteczka kruche zrobione z resztek ciasta ;-) Niech żyje kreatywne wykorzystanie resztek.
Składniki :
Kruche ciasto:
180 gram mąki pszennej
100 gram masła (schłodzone i starte na tarce)
50 gram cukru pudru
20 gram dobrego ciemnego kakao
2 żółtka
2 łyżki lodowatej wody
Szczypta soli
Krem:
250 gram sera mascarpone
150 ml śmietany 30 %
20 gram cukru pudru
Łyżeczka ekstraktu z wanilii
50 gram startej czekolady
Dżem malinowy do posmarowania ciasta
Maliny (co najmniej 250 gram)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz