sobota, 18 stycznia 2014

Chałka drożdżowa, cynamonowa do odrywania

"W nim ukryte skarby zapachów korzenia
Obfity miks namiętności i wspomnienia
cynamon, sandału, goździków wonności
Pieśni i smutku i życia i miłości."

Sarojini Naidu

Chałka drożdżowa, cynamonowa do odrywania

Ulubiona, ukochana, uwielbiana przez mojego syna chałka. Miękka, puszysta, słodka, pachnąca cynamonem. Z kromkami do łatwego odrywania.  

Przepis znalazłam kilka lat temu w sieci. Przepis ewoluował. Pierwsze wyrastanie przeniosłam na noc. Zmniejszyłam ilość cukru do posypania, ku rozpaczy mojej rodziny ;-) Nawet specjalnie dla chałki keksówki kupiłam. Przepis, polecam bardzo, bardzo !


Chałka drożdżowa, cynamonowa do odrywania  No to zaczynamy. Krok I, mieszamy mąkę, cukier, sól i drożdże. W rondelku rozpuszczamy masło z mlekiem, dodajemy zimną wodę i ekstrakt waniliowy. Do mąki wlewamy ciepły płyn i mieszamy. Ciasto powinno być bardzo lepkie. Krok II, do ciasta dodajemy jajka i dokładnie mieszamy, na koniec krok III, dodajemy 100 gram mąki.

Ciasto odstawiamy na chwilę (około 15 minut). Po tym czasie możemy je włożyć do lodówki lub zostawić na przepisowe 1,5 godziny do wyrośnięcia - krok IV. 

Chałka drożdżowa, cynamonowa do odrywania

Po półtorej godzinie lub rano zabieramy się do dalszej pracy. Blat lub stolnicę mocno wysypujemy mąką i wyjmujemy ciasto. Powinno podwoić swoja objętość. Ciasto posypujemy mąką i wałkujemy na dość spory prostokąt (30 na 40 cm). Krok V w miseczce mieszamy cukier, cynamon i gałkę muszkatołową. W drugiej rozpuszczamy masło. Prostokąt smarujemy rozpuszczonym masłem i posypujemy cukrem z cynamonem. Teraz najważniejsze. Ciasto kroimy, najpierw na paski. Paski kładziemy jeden na drugim. I z takiego grubego pasa odkrawamy kromki. Kromki te układamy pionowo w keksówce. Łatwe ? Jeśli nie instrukcja obrazkowa TUTAJ ;-) 

Chałka drożdżowa, cynamonowa do odrywania

Keksówki zostawiamy, muszą sobie wyrosnąć po raz drugi - krok VI. Zimne ciasto z lodówki może potrzebować trochę więcej czasu niż przepisowe 45 minut. Pamiętajcie, drożdże to grzyby. Lubią ciepło i wilgoć. Można sobie pomóc piekarnikiem nagrzanym do 50 stopni. 

Wyrośnięte ciasto wkładamy do nagrzanego do 180 stopni piekarnika, pieczemy około 45 minut - krok VII. Doprowadzamy domowników do szału zapachem cynamonu ;-) Można zabrać idąc w gości, dzieciaki świetnie sobie radzą z samodzielnym odrywaniem kromek. Smacznego !

Chałka drożdżowa, cynamonowa do odrywania


Składniki :

I krok, zaczyn :

    mąka 300 gram
    cukier 50 gram
    masło 50 gram
    mleko 100 ml
    woda 50 ml
    paczka suchych drożdży
    łyżeczka soli

II krok :
    2 jajka

III krok :
    mąka 100 gram 

IV krok :
    1,5 godziny lub noc wyrastania

V krok :
    50 gram masła
    80 gram cukru
    duża łyżka cynamonu
    pół łyżeczki startej gałki muszkatołowej

VI krok :
   45 minut wyrastania w foremkach

VII krok :
   45 minut pieczenia w 180 stopniach

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz