czwartek, 23 stycznia 2014

No to klops... Czyli pieczeń rzymska z zieloną pietruszką

"– Gryzie mnie jeden problem – powiedział król przełykając solidny kęs pieczeni. – Zagadnienie, nazwijmy to, ekonomiczne. Jaki mamy deficyt królewien w cesarstwie?
– Myślę, że brakuje dwudziestu, może trzydziestu…
– A gdyby tak nie zabijać krasnoludów, tylko wykradać im kolejne dziewczyny?
– Ale po co?
– Na eksport, ty tępaku!"

Andrzej Pilipiuk

No to kops... Czyli pieczeń rzymska z zieloną pietruszką

 A wszystko dlatego, że mi się kotletów smażyć nie chciało... Przypomniałam sobie, że w dzieciństwie bardzo lubiłam pieczeń rzymską. Domową taką, niekoniecznie przegląd tygodnia w stołówkach szkolnych ;-) I pamiętam, że dość zielona była, od pietruszki właśnie.
Miałam ja też mielone i tak sobie wykoncypowałam. A mielone takie prawdziwe, znaczy się mój robot kuchenny działa ! Przepis prosty i szybki, jedynie czas pieczenia długi. Ale piecze się samo to i człowiekowi łatwiej. 
No to kops... Czyli pieczeń rzymska z zieloną pietruszką
Będziemy potrzebować półtora kilo mielonego mięsa, u mnie szynka wieprzowa. Do tego trzy lub cztery cebule i pół dorodnego pora,  podsmażone na oleju. Przestudzone warzywa mieszamy z mięsem, dodajemy dwa jajka oraz bułki. Bułki trzeba namoczyć w mleku. Chwilę to potrwa. Potem je odciskamy, ale nie za mocno. Dzięki mleku pieczeń będzie mniej sucha. Na koniec przyprawiamy i dodajemy posiekana pietruszkę oraz czosnek. W zimie proponuję dać dwa pęczki, w lecie spokojnie starczy jeden. Taki urok sezonowości ;-)
No to kops... Czyli pieczeń rzymska z zieloną pietruszką
Przyprawione mięso dzielimy na pół i umieszczamy w keksówkach. Pieczemy półtorej godziny w 180 stopniach. Wierzch powinien się ładnie zrumienić. Można włączyć termoobieg. 

Jemy od razu na gorąco jako obiad, na kolację możemy sobie odsmażyć plastry lub na zimno użyć do kanapek. Część proponuję zamrozić, najlepiej już pokrojone w plastry. Świetnie do zabrania w podróż, albo na imprezę. Polecam ;-)

No to kops... Czyli pieczeń rzymska z zieloną pietruszką

Składniki :

    1,5 kg mielonej szynki wieprzowej
    2 pęczki pietruszki
    pół sporego pora lub jeden mniejszy
    3 - 4 średnie cebule
    2 jajka
    duża bułka lub dwie małe namoczone w mleku
    4 - 6 ząbków czosnku
    łyżeczka suszonych pomidorów w proszku
    sól i pieprz do smaku


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz