czwartek, 13 lutego 2014

Kluski leniwe z białym serem

„Gamratka nie mająca wszystkich cech gamratki przypomina kuchnię bez kucharza, obiad bez wódki, lampę bez oliwy, kluski bez sera!”

Pietro Aretino

Kluski leniwe z białym serem

Szybkie i łatwe. Może nikt mi nie uwierzy, ale spróbujcie, są naprawdę niekłopotliwe i dużo, dużo lepsze niż kupne...

Wszystko zaczęło się od kostki sera śmietankowego. Leżała sobie w lodówce i patrzyła na nas. Niestety, zrobiło się chłodno i nawet najsmaczniejszy serek na zimno nas nie interesował. Za to miękkie, ciepłe kluski już bardzo.  I zostałam pochwalona, że wyszły mi prawie takie dobre jak w przedszkolu ! Uwielbiam komplementy od mojego Synka ;-)

Kluski leniwe z białym serem
Wracając do klusek. Bierzemy jajko, roztrzepujemy je, można ubić białko, ale nie jest to warunek konieczny. W misce łączymy masło z cukrem i jajkiem. Dodajemy sól, następnie ser. Mieszamy. Do masy serowej delikatnie mąkę i znów mieszamy. Koniec, gotowe. Ciasto w misce będzie klejące, nawet bardzo. Ale nie zrażamy się. Przygotowujemy garnek z gorącą osoloną wodą i przystępujemy do formowania leniwych.

Stolnicę, albo czysty blat posypujemy obficie mąką. Dużą łyżką nabieramy połowę masy serowej i kładziemy na mące. Teraz delikatnie zaczynamy formować wałeczek. Dzięki sporej ilości mąki ciasto ładnie się roluje i nic się nie klei. Wielkość klusek określcie sobie sami. Wiem, że niektórzy uznają jedynie małe drobne leniwe, inni zaś dość spore. Wałeczek lekko spłaszczamy i kroimy na kawałki pod lekkim kątem. Pierwszą partię wrzucamy do gotującej wody. Zanim wypłyną i pogotują się chwilę zdążymy przygotować drugą partię klusek. Kluski wyławiamy po dwóch lub trzech minutach od wypłynięcia. Do wody wrzucamy kolejną porcję. Koniec.

Kluski leniwe z białym serem
Podajemy z cukrem i cynamonem, owocami, z bułką tartą albo polane masłem. Mogą służyć, jako dodatek do obiadu, wtedy wystarczy pominąć cukier. Polecam !

Składniki :
    Kostka sera białego śmietankowego 250 gram
    Jedno jajko
    Łyżka roztopionego masła (można pominąć)
    Pół szklanki mąki pszennej
    Łyżka cukru
    Szczypta soli
    Mąka do podsypania

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz