niedziela, 22 grudnia 2013

Świąteczne ciasto z białą czekoladą i żurawinami

„Jezioro zszywały igły lodu. Żurawina zmarzła na kość. Lis podszedł do zabudowań Kaleciuków i przyglądał się kurom. Przechylił łeb, jakby się dziwił ich upierzeniu i smakował to, co pod piórami. Zostawił ślad lisiego pyska na świeżym, luźnym śniegu”.
 
Ludwik Janion

Ciasto z żurawiną

Zima przyszła, nie za chłodna, bezśnieżna póki co i taka mało zimowa. O zbliżających się świętach przypominają kolędy grane niemalże wszędzie. Czekoladowe mikołaje i gorączka świąteczna ogarniająca powoli wszystkich. Pojawiły się cytrusy, choinka stoi przystrojona. A w sklepie niedaleko znalazłam świeżą żurawinę. Pierwszy raz kupiłam żurawinę, która nie była ususzona. Nie była dżemem czy też napojem. Świeże owoce są śliczne, błyszczące, jędrne i zachęcające, żeby jakoś je spożytkować. U nas jeszcze mało popularna, na świecie pełno jej w ciastach, sosach. U nas padło na ciasto, błąkał się gdzieś u mnie przepis na ciasto z białą czekoladą, a to ponoć doskonały towarzysz żurawiny.

Może już na początku wspomnę, że w naszym domu świeża żurawina póki, co nie zagości, przynajmniej nie w cieście. Dla mnie, połączenie słodkiego ciasta z wytrawną żurawiną było bardzo smakowite, ale inni… Inni pracowicie wydłubywali każdą kuleczkę. Ehhh. Następnym razem, bo ciasto wybitnie do powtórzenia, świeżą żurawinę zastąpię słodką, suszoną lub kosteczkami marcepanu. Taki jest plan.

Ciasto podstawowe to proste ciasto ucierane. Zaczynamy od zmiksowania masła na biało. Muszę tu podziękować mojemu Gwiazdorowi, który to przyszedł w tym roku wcześniej i uszczęśliwił mnie robotem kuchennym. Tak, tak. List jak widać dotarł gdzie trzeba ;-) Wracając do przepisu do masła dodajemy cukier i dalej miksujemy. Kiedy mamy już puszystą masę maślaną dodajemy ser mascarpone i po jednym jajku. Na koniec dodajemy mąkę wymieszaną z proszkiem i ekstrakt waniliowy.

Ciasto z żurawiną

Mamy już ciasto, teraz należy posiekać tabliczkę białej czekolady, a żurawinę umyć, osuszyć i oprószyć mąką. Do ciasta  dodajemy czekoladę i żurawinę. Mieszamy delikatnie łyżką. Z podanej porcji upiekłam dwie małe formy keksówki (21 na 11 cm), ale to ciasto nie wyrasta zbyt mocno i uważam, że starczy go na jedną taką keksówkę. Pieczemy około 40 minut w 180 stopniach. Samo ciasto wychodzi wilgotne, kremowe, słodkie. Odnośnie dodatku żurawiny zdecydujcie sami. Ciasto posypałam cukrem pudrem, ale można je polukrować lub oblać białą czekoladą i posypać srebrnymi kuleczkami cukrowymi. Będzie jeszcze bardziej świąteczne ;-)

Ciasto z żurawiną

Składniki :
    200 gram mąki
    100 gram świeżej żurawiny
    100 gram białej czekolady
    100 gram masła
    100 gram cukru
    200 gram sera mascarpone
    3 jajka
    Łyżeczka ekstraktu z wanilii
    Łyżeczka proszku do pieczenia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz