niedziela, 27 kwietnia 2014

Mississippi Mud Cake - ciasto obłędnie czekoladowe...

"A ja chciałbym przez kałuże
iść godzinę albo dłużej,
trzy godziny lizać lody,
gapić się na samochody
i na deszcz, co leci z góry,
i na żaby, i na chmury,
cały dzień się w wannie chlapać
i motyle żółte łapać
albo z błota lepić kule
i nie spieszyć się w ogóle..."

Danuta Waniłow


Mississippi Mud Cake - ciasto obłędnie czekoladowe...

Dzisiaj kochane Dzieci będziemy bawić się błotem, najpierw piec, a potem jeść ;-) Ciasto które upieczemy jest czekoladowe, ale nie "jakieś-tam" czekoladowe, jest obłędnie czekoladowe, wilgotne, nie za słodkie, fantastyczne !!! I składników w przepisie jest na duże ciasto, do sfotografowanego użyłam ich połowy. Za pierwszym razem ciasto usiłowało uciec z tortownicy, na szczęście zostało w porę ujęte.

Jest to tradycyjne ciasto amerykańskie, jak nazwa wskazuje pochodzi z południa. Receptura dość młoda sięga II wojny światowej. Jest tak pyszne, że w krótkim czasie z Mississippi powędrowało w świat. I bardzo dobrze ! Przepisów jest mnóstwo, próbowałam kilku, użyty dzisiaj powstał spontanicznie, używając składników które miałam w szafkach i lodówce w takich ilościach jakimi dysponowałam. I ciasto udało się wspaniale. Więcej nie będę eksperymentować.  

Mississippi Mud Cake - ciasto obłędnie czekoladowe...

Będziemy potrzebować rondelek z grubym dnem i dużą miskę. Do rondelka wędrują masło, mleko, posiekana czekolada, cukier, whisky i ekstrakt waniliowy. Odnośnie whisky, można użyć dowolnego alkoholu, świetne będzie amaretto, albo brandy. Składniki gotujemy na wolnym ogniu, powoli mieszając do całkowego rozpuszczenia i połączenia. Kiedy masa jest już gładka i lśniąca, odstawiamy ją do przestudzenia. Należy uważać, masa jest pyszna... Brak nadzoru grozi jej pożarciem przed pieczeniem !

Kiedy masa stygnie, bierzemy miskę i mieszamy w niej suche składniki. Mąkę, kakao, proszek do pieczenia i sodę. Do suchych składników dodajemy roztrzepane jajka, kefir (miała być maślanka, ale wyszła) i neutralny olej. Mieszamy.

Mississippi Mud Cake - ciasto obłędnie czekoladowe...

Do połączonych w misce składników dodajemy przestudzoną masę czekoladową (jeśli coś zostało - pilnowaliście ?) i mieszamy. Potrzebujemy gładkiej, lśniącej masy. Ja mieszałam ulubioną trzepaczką. Ale możecie użyć miksera. 

Na koniec forma. Za pierwszym razem użyłam formy o średnicy 23 cm. Za małej !!! Zdecydowanie należy użyć formy o średnicy 27 cm, lub na połowę składników takiej jak na zdjęciach. Formę można natłuścić i wysypać mąką, albo jak ja wyłożyć ją papierem do pieczenia.

Pieczemy w 150 - 160 stopniach. Za to dość długo, około godzinę. I tu trzeba uważać. Pod koniec pieczenia, uzbrojeni w drewniany patyczek dzielnie sprawdzamy "czy to już". Ciasto ma być upieczone, ale wilgotne. Nie trzymamy dodatkowe pięć minut, wyjmujemy natychmiast po ścięciu się masy. Ciasto musi być wilgotne, w tym jego urok. Ciasto posypujemy kakao, albo cukrem pudrem albo polewamy jak np. sernik migdałowy, polewą czekoladową. Smacznego ;-)

Mississippi Mud Cake - ciasto obłędnie czekoladowe...

Składniki :


Do rondelka :
             200 gram masła
             300 gram czekolady 70 %
             200 ml mleka 3,2% 
             50 ml whisky
             300 gram cukru
             dwie łyżeczki ekstraktu waniliowego
Do miski :
          Suche :

             300 gram mąki
             100 gram kakao
             płaska łyżeczka proszku do pieczenia
             płaska łyżeczka sody
            
          Mokre :
 
             150 ml kefiru/maślanki/jogurtu
             100 ml neutralnego w smaku oleju
             5 całych jaj - roztrzepanych             

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz